Posted on

İncinin Değeri Nasıl Anlaşılır?

İncinin Değeri Nasıl Anlaşılır?

İncinin Değeri Nasıl Anlaşılır? İncinin değerini belirleyen çok çeşitli faktörler bulunur. Doğal incilerin yanı sıra kültür incilerinde de değeri belirleyen temel faktörler şöyle sıralanabilir:

Parlaklık: Parlaklıkta, tabakaların inceliğine ve düzgünlüğüne bakılır. İncinin parıltısı ne kadar koyu olursa şekli ve yüzeyi de o denli kusursuzdur. Dolayısıyla bu, inciye değer katar. Bunun yanında, inciye bakıldığında örneğin bir yüz yansıması net bir biçimde görülebiliyorsa bu oldukça yüksek kalitede bir parlaklık demektir. İnci, istiridye içerisinde ne kadar uzun süre kalırsa, parlaklığı da o denli yüksek olur.

Yüzey Dokusu: Görünün yüzeyi pürüzsüz ve lekesiz olan inciler, daha değerlidir. Yüzeyde doğal iz ya da benek olması, incinin değerini azaltan faktörlerdir.

Şekil: Yuvarlak (küresel) şekilde olan ve simetrik özellik gösteren inciler, daha değerli kabul edilir. Zaman zaman asimetrik inciler özellikle tercih edilir olsa da, yuvarlak ve simetrik olanlar daha pahalı ve değerlidir.

Renk: İnci denilince ilk akla gelen renkler krem rengi ve beyazdır. Ancak bunun yanında inci, gümüş beyazı, pembemsi, altın rengi, gri, konyak ve siyah renklerde de olabilir. Renk huşunda incide değeri belirleyen en önemli etken, renk yoğunluğudur. Bunun yanında değişen zevkler ve moda trendleri de incinin fiyatını etkiler.

Boy: Boy, incinin oluştuğu kabuklu canlının yaşına ve incinin kültür edildiği yere bağlı olarak değişir. Genellikle “mm” cinsi ile incinin boyu ne kadar büyük olursa değeri de aynı oranda artar.

Eşleştirme: Bir incinin tek başına çok büyük, çok parlak ya da tam küresel şekilde olması her ne kadar özellikli kabul edilse de, eşleşeceği bir diğer inci yoksa değeri düşer. Çünkü, genellikle inci takılarda tanelerin birbirine benzemesi ve eşleşebilmesi önemlidir. Dolayısıyla, diğerleriyle eşleşebilen inci değerlidir.

Doğal yollarla oluşmuş ve “gerçek” kabul edilen inciler günümüzde artık çok nadir bulunmakta ve bulunanlar da oldukça yüksek fiyatlarla alıcı bulmaktadır. Bu nedenle çoğunlukla kültür incileri tercih edilir. Ancak kültür incileri de kendi içlerinde kalite bakımından ayrılır.

İnci Nasıl Oluşur?

İnci Takı Modelleri ve Türleri Nelerdir?

Posted on

İnci Nasıl Oluşur?

İnci Nasıl Oluşur

İnci Nasıl Oluşur?

İnci nasıl oluşur, inci için birkaç yıldan uzun bir süreye ihtiyaç vardır. Midye ya da kabuklu canlının 3 yıla kadar sürebilecek olgun bir yaşa gelmesi sonrasında, kabuğun içerisine incinin oluşumunu tetikleyecek bir uyarıcının doğal yolla girmesi ya da yapay olarak yerleştirilmesi gerekir.

 

Uyarıcı madde yerine yerleşir yerleşmez, incinin ideal büyüklüğe ulaşması üç yıl sürebilir. Bu süreçte uyarıcı, canlı tarafından reddedilebilir, incide fazlasıyla şekil bozukluğu oluşabilir veya kabuklu canlı çeşitli nedenlerle ölebilir. Kısacası, oluşan ya da üretilmek istenen incilerin sadece yaklaşık %5’i mücevheratta kullanılabilecek kalitede olacaktır.

Kültür İncisi Nasıl Oluşur?

İncilerin kültür edilmesi, ilk olarak Japonya’da uygulanmıştır. Kokichi Mikimato adlı bir Japon, istiridye içerisine bir boncuk yerleştirildiğinde, canlının bunu sedefle kapladığını keşfetmiş ve bu yolla kültür incileri yetiştirmiştir. Daha sonra da Japonlar, istiridyelerin tohumlanması konusunda dünyanın en önde gelen uzmanları olarak kabul edilmiştir. Kültür incileri yetiştiriciliğinde Japonya’yı Meksika izlemiş, Kaliforniya Körfezi yakınlarında çalışmalar yapılmıştır. 1940’lı yıllarda aşırı avlanma nedeniyle çıkarılan av yasağı sonrasında Meksika, bu alandaki gücünü kaybetmiştir. Günümüzde ise çalışmalar sürmekte ve yarım kültür incileri yetiştirilmektedir.

Kültür İncisi Nasıl Oluşur?

İnci Takı Modelleri yazımızı okumak için Tıklayın.

Posted on

Filmlerle Hayatımıza Giren En Güzel 10 Takı!

Tüm zamanların en güzel film takıları hangileri? Alacakaranlık’taki nişan yüzüğü mü, yoksa Kırmızı Değirmen’deki pırlanta gerdanlık mı? Ya da başka bir mücevher… İşte filmlerle hayatımıza giren en güzel 10 takı ve aksesuar..

Filmlerle hayatımıza giren, senaryoda en az karakterler kadar önemli roller üstlenen takı ve mücevherlerden aklınıza ilk gelen hangisi? Açlık Oyunları’ndaki broş mu yoksa Kırmızı Değirmen filminde Nicole Kidman’ın boynunu süsleyen pırlanta dolu gerdanlık mı?

İşte, filmlerin büyülü dünyasında tanıştığımız en güzel 10 takı ve mücevher…

10. B Harfi Altın Kolye – Boleyn Kızı filminde Natalie Portman ile özdeşleşen altın kolye. Ucunda inci taneleri sarkan ve Boleyn’i temsil eden altın B harfi kolye.

Boleyn Kızı Kolyesi

9. Scarlett’in Broş’u – Sinema tarihinin efsane filmi, Rüzgar Gibi Geçti’de Scarlett karakterinin taktığı görkemli ve iri broş. Kabartma olarak işlenmiş altın broş, hala hafızalarda…

Rüzgar Gibi Geçti Kolyesi

8. Alacakaranlık Nişan Yüzüğü – Alacakaranlık serisinin Tutulma adlı 3. filminde karşımıza çıkan nişan yüzüğü. Filmde, Edward’ın Bella’ya hediye ettiği ve Viktorya dönemine ait ihtişamlı yüzük.

alacakaranlık nişan yüzüğü

7. Auriyn Kolye – Bitmeyecek Hikaye adlı filmde, çocuksu krallığın sembolü olan takı. Gümüş ve altından işlenen takıda kendi kuyruğunu yiyen yılanlar, sonsuzluğu temsil ediyor.

auriyn kolye

6. Alaycıkuş Broş – Açlık Oyunları filminde başrolü oynayan Katniss Everdeen’e ait broş. Gümüş ve altın karışımı içeren broş, Katniss ile özdeşleşiyor ve “asi”liği temsil ediyor.

alaycıkuş broş açlık oyunları

5. Pembe Pırlanta Yüzük – Dikkat Şehvet adlı filmde, başrol oyuncusu Wong’a hediye edilen 6,1 karatlık pembe pırlanta yüzük. Etrafında beyaz taşlarla örülmüş iki hale yer alıyor.

dikkat şehvet filmi yüzük

4. Aztek Altını Madalyon – Karayip Korsanları’ndaki korsan madalyonu. Aztek altınından işlenmiş madalyon, şüphesiz filmin en önemli figürlerinden biri. Çünkü madalyon, Siyah İnci’yi harekete geçiren asıl etken. Aztek Altını’ndan işlenen madalyonun içerisinde bronz, üzerinde ise kurukafa simgesi yer alıyor.

Aztek Altını Madalyon

3. Pırlanta Gerdanlık – Kırmızı Değirmen filmindeki pırlanta gerdanlık. Nicole Kidman’ın canlandırdığı karakterin boynunu süsleyen bol pırlantalı gerdanlıkta, 1.308 adet ve toplam 34 karat ağırlığında pırlanta yer alıyor. Ayrıca takı, sinema tarihinde bir film için üretilen en pahalı gerdanlık olarak da rekoru elinde tutuyor.

Pırlanta Gerdanlık - Kırmızı Değirmen

2. Akşamyıldızı Kolye – Yüzüklerin Efendisi filminde, Orta Dünya evreninde Ayrıkvadi’nin elf prensesi Arwen’in (Liv Tyler) taktığı kolye. Türkiye’de Akşamyıldızı olarak da tanınan kolye, hayli popüler. Uzaktan bakınca bir perikızını andıran kolye, filmde aynı zamanda aşkın da sembolü. Filmin uyarlandığı kitaptan film için üretilen kolye iki yaprağın birleşimi üzerinde yer alan yedi adet kristal ve yıldız motifinden oluşuyor.

akşam yıldızı kolye liv tyler

1. Okyanusun Kalbi – Tüm zamanların en çok izlenen filmleri arasında ilk sıralarda yer alan Titanik‘in, en güzel sahnelerinden birine de eşlik eden kolye, kalp şeklinde kesilmiş bir mavi elmas. Batan Titanik gemisi ile birlikte okyanusa gömüldüğüne inanılan kolye, sinema tarihine damgasını vuran ve filmlerdeki mücevherler arasında en çok hatırlanan takı.

Okyanusun Kalbi

Posted on

Sonsuzluk Anlamı Nedir?

Sonsuzluk Anlamı Nedir?

Sonsuzluk Anlamı, sonsuzluğu ve uzayı sembolize eder. Sonu olmayan matematik dilinde bir simgedir. Sonsuzluk, 19. yüzyıl sonlarına kadar bilinmeyen bir kavramdı. 19. yüzyıldan sonra belirtilen ve matematikte ciddi bir simge olarak bilinmeyen başlayan sonsuzluk ifadesi, kişilerin duygularını, sevgilerini tarif etmek, sembolize etmek için kullanıldığı bir sembol halini almaya başladı.

Sonsuzluk Kolye işareti kadınların zarafetini ve güzelliğini tamamlayan gümüş takı ve altın takı aksesuarlarında fazlasıyla tercih edilen simgelerden bir tanesi haline geldi. Sonsuzlukla ilgili takılar genellikle kolye ve bileklik ağırlıklı olmak üzere en çok kullanılan gümüş takılar arasındadır. Küpe ve yüzük takılarında da kullanılmaktadır.

Sonsuzluk Anlamı ve Gümüş Takı

Sonsuzluk semboli ne için kullanırsa kullanılsın fazlasıyla anlamlı bir mesaj ifade etmektedir. Sonsuzluk gümüş takıları, duygularınıza tercüman olmak için en iyi seçim olacaktır.
Sonsuzluk takıları genellikle sevgiliye hediye edilen bir takı türüdür. Aşkınızın sonsuza dek sürmesini dilediğinizi ve ona olan sadakatinizi ifade eder.

Bunların yanında meleğiniz olan annelerimiz içinde en çok mutlu eden simgelerden bir tanesidir. Sonsuza dek onun için her şeyinizi feda edebileceğinizi, sevginizin sonsuza dek var olacağını ifade eder.
Sonsuzluk sembolü bulunan takıları kime hediye ederseniz, duygularınızı ve gelecekteki hayallerinizin sonsuzluğunu ifade etmenin en güzel tarifesi olacaktır.

She Mocha’nın en güzel Sonsuzluk Gümüş Kolye modelini görmek için Gümüş Kolye kategorisine göz atabilirsiniz.

[button et_class=”” target=”_self” style=”medium” url=”https://shemocha.com/urun/sonsuzluk-gumus-kolye/” icon=”” title=”Sonsuzluk Gümüş Kolye”]

Posted on

Gümüş Kararmaması İçin Ne Yapılmalı?

Gümüş Kararmaması İçin Ne Yapılmalı?

Gümüş kararmaması için, gümüş takılarınızı daha uzun süre korumak için öncelikle gümüş kolye ise parfüm, deodorant gibi kimyasal maddeleri uzak tuttuğunuz sürece ömrü daha uzun olacaktır. Gümüş takıların bir diğer düşmanı ise, “kükürt”. Bunun için pek fazla çözümü bulunmasa da bildiğiniz üzere kükürt, duman, is, araba egzozları, hatta vucüdümüzda bulunan ter bile gümüşün kararmasına yetiyor. Ter içerisinde bulunan toksinlerden dolayı çabuk kararabiliyor. Gümüş takılarınızı kullandıktan sonra havayla temasını kesmemiz gerekir. Bunu formülü ise, küçük ağzı kapanabilen poşet veya normal poşetlerle ağzını bağlayıp muhafaza edebilirsiniz.
Gümüş yüzük için ise, özellikle çamaşır suyundan uzak tutmalısınız. Bulaşık yıkarken de yine benzeri kimyasal maddelerden uzak tutmak gerekir.

Gümüş takıları ara-ara mikro fiber bez veya yumuşak bir bez ile temizlediğiniz zaman ilk aldığınız kadar olmasada, yine de parlak olacaktır.

Gümüş takıları bulaşık makinesi, limon, turşu, sirke gibi maddelerden uzak tutun.

Gümüşlerin kararmasını için aslında basit bir yöntem ile önleyebilirsiniz. Periyodik olarak bakım yaparsanız istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Gümüş Nasıl Parlatılır? Yazımızı okuyabilir detaylı bilgi alabilirsiniz.

Posted on

Altının Sahte Olduğunu Nasıl Anlarız?

Altının Sahte Olduğunu Nasıl Anlarız?

Altının Sahte Olduğunu Nasıl Anlarız? Altının sahtesini tüketicilerin anlaması zor ve güçtür. Ancak onu bilinçli kuyumcular anlayabiliyor. Tüketici altının sahtesini anlayamadığı için ya markalı ürün alacaklar veya çok tanıdığı güvendiği firmalardan ya da kuyumculardan almalarını tavsiye ediyoruz. Mümkün olduğunca altının ayarına bakmanızda fayda var. Fakat diğer işlerde olduğu gibi bu piyasada sahtekarlar, dolandırıcılar olduğu için piyasada hiç altın olmayan bir ürünü bile altın kaplama yaparak piyasaya sürüyorlar. Bu çok yapılan bir dolandırıcılık türü. Ama bunun kuyumcular tarafından böyle bir şey yapılması mümkün olmadığını düşünüyoruz. Kuyumcular sahte altın satmazlar.

Altının Sahte Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bazı aracılar (dolandırıcılar) kuyumcuları aldatmak üzerine altın olmayan şeyleri satabiliyor genelliklede acemi kuyumculara. Nihai tüketici sahte altın kolay kolay anlayamayacağı için en önemli unsur markalı mal almalarıdır. Markalı ve tamamen güvendiğiniz bir kuyumcu, tanıdığınız veya tavsiye olarak aldığınız bir yerden almanızdır.

Posted on

İnci Takı Modelleri ve Türleri

İnci Takı Modelleri ve Türleri

İnci takı modelleri günümüzde farklı kullanılan takılardan bir tanesi. O yüzden İnci ile birlikte kolye,küpe,gerdanlık,yüzük,bileklik olarak kullanmak mümkün. Bunu kullanırken Altınla veya altınsız olarak tercih hakkımız da var tabii ki ama, altını tercih edersek pırlanta ile birlikte daha da güzel bir görüntüye sahip olacaktır. İnciyi daha çok ön planda tutabiliyor pırlanta. İri taneli çaplarına göre büyüklüklerde değişebiliyor çapına göre görüntüsü farklı bir şekilde yer alabiliyor.

İnci Takı Modelleri ve Türleri

İnci renklerinden söz etmek gerekirse Beyaz İnci, Pembe, Siyah ve Mavi İnci günümüzde görmek mümkün.

İnci Takı Modelleri ve Türleri

Posted on

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Altın alırken önce ayarına dikkat etmek gerekir. Eğer bilezik ise içindedir. 916 numarası 22 ayar olduğunu belirtir. (damga vardır) Eğer bileklik veya bilezik ise üzerinde veya kilit yerinde damga bulur. Bu damgalar 14 ayar, 18 ayar veya 22 ayar hangi ürün ise mutlaka üzerinde damga olmalıdır.

Türkiye’de markalaşma çok önemli bir durumda çünkü altın artık markasıyla isteniyor ve markasıyla alınıyor. Mümkün olduğunca tüketicilerin marka almalarını tavsiye ediyoruz veya en yakın tanıdığı kuyumcuları tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Her yerden alınmasını tavsiye etmiyoruz.

Posted on

Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş Nasıl Parlatılır?

Gümüş Nasıl Parlatılır? Tavsiye ve Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

Gümüş Nasıl Parlatılır? Gümüş objeler parlatılırken halk arasında sigara külü ile silinmesi veya diş macunu ile fırçalanması tavsiye edilir. Aslında bu yanlış bir bilgidir.
Çünkü sigara külü çizikler oluşturup biraz mat bırakacaktır. Diş macunu ise içinde ponza denen bir toz olduğu için yine çizikler oluşacaktır. Çizdiği içinde yine mat kalacaktır. Bunun için en uygun şu anda marketlerde satılan Gümüş Temizleyici kremlerle mükemmel bir şekilde temizlenebilir. Bunun yanı sıra temizlemek için gerekli olan bir malzeme yumuşak bir pamuklu bezdir.Silerken herhangi bir kuvvet uygulamanız gerekmemektedir.

Halk arasındaki metotları kullanırken bunları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Kül ve diş macunu parlatır fakat kısa süreliğine idare edebilir. Gümüş objelere kesinlikle çamaşır suyu ve parfüm gibi vb. maddelerle parlatmayı da kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çizilmeyi ve kararmayı göz önünde bulundurabiliyorsanız tabiki de bu yöntemizde kullanabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz, marketlerde satılan herhangi bir gümüş temizleyici krem-su alabilir veya gümüş-altın parlatma bezlerinden satın alabilir, daha uzun süre parlaklığını koruyabilirsiniz.

Posted on

Altın Modasında Bilinmesi Gerekenler

Altın Modasında Bilinmesi Gerekenler

Altın Modasında her zaman kullanılabilecek altın takılarda bazı modeller vardır ki bunlar top küpeler, tek taşlı küpeler, tek taş yüzükler, sıra taşlı yüzükler, 22 ayar bilezikler, içi boş bileklikler, zincirler bu tarz modeller sürekliliğini her zaman koruyabilirler. Altın takı kullanımında süre kısıtlamasının modelin sade yada gösterişli olması ile ilişkilendirmek doğru değildir. İnsanlar takmaktan hoşlandıkları ve dilerini mutlu hissettikleri her türlü takıyı uzun süre kullanabilirler.

 

Günümüzde farklılık ön planda olduğu için altın takılarda da gelişmeler tasarım yönünde olmaktadır. Modelin tarzı ile beraber ürün üzerinde kullanılabilecek farklı materyaller ve ürünün birden fazla amaçlı kullanımı gibi özellikler dikkate alınarak tasarım gerçekleştirmektedir.