Posted on

İncinin Değeri Nasıl Anlaşılır?

İncinin Değeri Nasıl Anlaşılır?

İncinin Değeri Nasıl Anlaşılır? İncinin değerini belirleyen çok çeşitli faktörler bulunur. Doğal incilerin yanı sıra kültür incilerinde de değeri belirleyen temel faktörler şöyle sıralanabilir:

Parlaklık: Parlaklıkta, tabakaların inceliğine ve düzgünlüğüne bakılır. İncinin parıltısı ne kadar koyu olursa şekli ve yüzeyi de o denli kusursuzdur. Dolayısıyla bu, inciye değer katar. Bunun yanında, inciye bakıldığında örneğin bir yüz yansıması net bir biçimde görülebiliyorsa bu oldukça yüksek kalitede bir parlaklık demektir. İnci, istiridye içerisinde ne kadar uzun süre kalırsa, parlaklığı da o denli yüksek olur.

Yüzey Dokusu: Görünün yüzeyi pürüzsüz ve lekesiz olan inciler, daha değerlidir. Yüzeyde doğal iz ya da benek olması, incinin değerini azaltan faktörlerdir.

Şekil: Yuvarlak (küresel) şekilde olan ve simetrik özellik gösteren inciler, daha değerli kabul edilir. Zaman zaman asimetrik inciler özellikle tercih edilir olsa da, yuvarlak ve simetrik olanlar daha pahalı ve değerlidir.

Renk: İnci denilince ilk akla gelen renkler krem rengi ve beyazdır. Ancak bunun yanında inci, gümüş beyazı, pembemsi, altın rengi, gri, konyak ve siyah renklerde de olabilir. Renk huşunda incide değeri belirleyen en önemli etken, renk yoğunluğudur. Bunun yanında değişen zevkler ve moda trendleri de incinin fiyatını etkiler.

Boy: Boy, incinin oluştuğu kabuklu canlının yaşına ve incinin kültür edildiği yere bağlı olarak değişir. Genellikle “mm” cinsi ile incinin boyu ne kadar büyük olursa değeri de aynı oranda artar.

Eşleştirme: Bir incinin tek başına çok büyük, çok parlak ya da tam küresel şekilde olması her ne kadar özellikli kabul edilse de, eşleşeceği bir diğer inci yoksa değeri düşer. Çünkü, genellikle inci takılarda tanelerin birbirine benzemesi ve eşleşebilmesi önemlidir. Dolayısıyla, diğerleriyle eşleşebilen inci değerlidir.

Doğal yollarla oluşmuş ve “gerçek” kabul edilen inciler günümüzde artık çok nadir bulunmakta ve bulunanlar da oldukça yüksek fiyatlarla alıcı bulmaktadır. Bu nedenle çoğunlukla kültür incileri tercih edilir. Ancak kültür incileri de kendi içlerinde kalite bakımından ayrılır.

İnci Nasıl Oluşur?

İnci Takı Modelleri ve Türleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir