Posted on

İnci Nasıl Oluşur?

İnci Nasıl Oluşur

İnci Nasıl Oluşur?

İnci nasıl oluşur, inci için birkaç yıldan uzun bir süreye ihtiyaç vardır. Midye ya da kabuklu canlının 3 yıla kadar sürebilecek olgun bir yaşa gelmesi sonrasında, kabuğun içerisine incinin oluşumunu tetikleyecek bir uyarıcının doğal yolla girmesi ya da yapay olarak yerleştirilmesi gerekir.

 

Uyarıcı madde yerine yerleşir yerleşmez, incinin ideal büyüklüğe ulaşması üç yıl sürebilir. Bu süreçte uyarıcı, canlı tarafından reddedilebilir, incide fazlasıyla şekil bozukluğu oluşabilir veya kabuklu canlı çeşitli nedenlerle ölebilir. Kısacası, oluşan ya da üretilmek istenen incilerin sadece yaklaşık %5’i mücevheratta kullanılabilecek kalitede olacaktır.

Kültür İncisi Nasıl Oluşur?

İncilerin kültür edilmesi, ilk olarak Japonya’da uygulanmıştır. Kokichi Mikimato adlı bir Japon, istiridye içerisine bir boncuk yerleştirildiğinde, canlının bunu sedefle kapladığını keşfetmiş ve bu yolla kültür incileri yetiştirmiştir. Daha sonra da Japonlar, istiridyelerin tohumlanması konusunda dünyanın en önde gelen uzmanları olarak kabul edilmiştir. Kültür incileri yetiştiriciliğinde Japonya’yı Meksika izlemiş, Kaliforniya Körfezi yakınlarında çalışmalar yapılmıştır. 1940’lı yıllarda aşırı avlanma nedeniyle çıkarılan av yasağı sonrasında Meksika, bu alandaki gücünü kaybetmiştir. Günümüzde ise çalışmalar sürmekte ve yarım kültür incileri yetiştirilmektedir.

Kültür İncisi Nasıl Oluşur?

İnci Takı Modelleri yazımızı okumak için Tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir